سفارش تبلیغ
صبا

شمیم یاس
قالب وبلاگ

گزیده ای از سخنان مقام معظم رهبری دررابطه با هفته وحدت

عیدولادت منجى بشریت و هدیه الهى براى تاریخ انسانیت، نبىّ مکرّم اسلام حضرت محمّدبن‏ عبداللَّه صلّى ‏اللَّه‏ علیه‏ وآله‏ وسلّم است. این ولادت براى تاریخ بشریت، طلیعه رحمت الهى بود. در قرآن از وجود پیغمبر به عنوان «رحمةً للعالمین» تعبیر شده است. این رحمت، محدود نیست؛ شامل تربیت، تزکیه، تعلیم و هدایت انسانها به صراط مستقیم و پیشرفت انسانها در زمینه زندگى مادّى و معنویشان هم هست  . مخصوص مردم آن زمان هم نیست؛ متعلّق به طول تاریخ است: «و اخرین منهم لمّا یلحقوا بهم». راه رسیدن به آن هدف، عمل کردن به معارف و قوانین اسلام است که براى بشر مشخّص شده است.

آنچه که براى ما مسلمانها مهم است، این است که معرفت خود را نسبت به اسلام و پیغمبر گرامى اسلام، زیاد کنیم. امروز در دنیاى اسلام یکى از دردهاى بزرگ، درد تفرقه و جدایى است. محور وحدت عالم اسلام، مى‏ تواند وجود مقدّس پیغمبر نقطه اعتقاد همه؛ نقطه تمرکز عواطف همه انسانها باشد. ما مسلمانها هیچ نقطه‏اى را به این روشنى و به این جامعیت  مثل وجود مقدّس پیغمبر نداریم؛ که هم مسلمانها به او معتقدند، هم علاوه بر اعتقاد، یک پیوند عاطفى و معنوى، دلها و احساسات مسلمانان را به آن وجود مقدّس، متّصل کرده است. این بهترین مرکز وحدت است.
تصادفى نیست که ما مشاهده مى‏ کنیم در این سالهاى اخیر، مثل دوران قرون وسطى‏ و دوران تحلیل هاى مغرضانه مستشرقین،نسبت به ساحت مقدس نبى ‏اکرم اهانت روا مى‏ دارند. در دوران قرون وسطى‏ کشیشان مسیحى در نوشته‏ ها، گفتارها و کارهاى هنریشان و در دورانى که تاریخ نویسى مستشرقین باب شد، همانها در آثارشان به شخصیت پیغمبر اکرم اهانت مى‏ کردند. در قرن گذشته هم باز دیدیم که مستشرقین غیرمسلمان غربى یکى از نقاطى را که مورد تشکیک و در مواردى مورد اهانت قرار دادند، شخصیت مقدس و مبارک نبى‏ اکرم بود!
مدتها فاصله شده بود؛ ولى اخیراً باز شروع کردند. در چند سال اخیر، انسان یک تهاجم مطبوعاتى و فرهنگى پلید و شومى را در اکناف عالم نسبت به شخصیت نبى ‏اکرم صلّى‏ اللَّه‏ علیه ‏وآله ‏وسلّم مشاهده مى‏ کند. این کار مى‏ تواند حساب شده باشد؛ چون به این نقطه توجّه شده است که مسلمانان مى‏ توانند برگرد محور وجود مقدّس نبى ‏اکرم و اعتقاد و محبت و عشق به او جمع شوند. لذا آن مرکز را مورد مناقشه قرار مى‏ دهند.
علماى اسلام، روشنفکران مسلمان، نویسندگان، شعرا و هنرمندان در دنیاى اسلام، امروز وظیفه دارند تا آن‏جایى که توان آنها اجازه مى‏ دهد، شخصیت نبى ‏اکرم و ابعاد عظمت این وجود بزرگ را براى مسلمانان و غیر مسلمانان ترسیم کنند. این امر به اتّحاد امت اسلامى و به خیزشى که امروز در نسلهاى جوان امت اسلام به سوى اسلام مشاهده مى‏شود، کمک خواهد کرد.  31/ 03/ 79

ادامه مطلب...

[ یکشنبه 93/10/14 ] [ 1:19 عصر ] [ @مهاجر غریب@ ] [ نظر ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

لینک دوستان
امکانات وب

استخاره با قرآن کریم
دریافت کد استخاره آنلاین


ابزار های نایت اسکین

بازدید امروز: 5
بازدید دیروز: 14
کل بازدیدها: 300535